deutsch english polski EMAIL info@liguria-extravergine.com  / MOBILE 0049 173 2618910POLITYKA PRYWATNOŚCI Länderauswahl

LIGURIA

Skąpany w słońcu region w północno-zachodnich Włoszech


Liguria? Wszyscy znają Toskanię, Południowy Tyrol, Wenecję czy Rzym. Ale Liguria? Sanremo i Portofino brzmi znajomo, ale czy te miejsca leżą w Ligurii? Oczywiście!

Liguria, jest jednym z najmniejszych włoskich regionów, wygrzewa się w słońcu pomiędzy Alpami a Morzem Śródziemnym, zaraz przy granicy z Francją. Tylko wzgórza i góry, mniej niż 3% całkowitej powierzchni to równiny. O Ligurii mówi się, że tu Alpy wpadają do morza. Ze względu na szczególny klimat - (rzadko poniżej 10 stopni w zimie i prawie nigdy nie więcej niż 30 stopni w lecie) już w XIX wieku, bogaci Anglicy szukali na Riwierze schronienia przed angielską pluchą. Pozostały wspaniałe wille w Sanremo i Alassio.

ExtraVergine - Vacation in LiguriaPośrodku leży Imperia, miasto na Riwierze, o którym rzadko można przeczytać w przewodnikach. Może to i dobrze, bo Imperia pozostała nie zniszczona przez masową turystykę.

Imperia składa się z dwóch dzielnic, które przez wieki były niezależnymi miastami : Porto Maurizio, starsze, gdzie królował handel i rządziła arystokracja i Oneglia gdzie rozwinął się przemysł i port. Stare Miasto w Porto Maurizio, Parasio, ma znakomicie zachowaną średniowieczną strukturę, pełno tu wąskich uliczek, krętych korytarzy, schodów i przejść podziemnych. Wszystko szalenie romantyczne, bardzo autentyczne, na szczęście jeszcze ,,nie zamordowane,, plastikowymi oknami czy drzwiami ze sklejki. Porto Maurizio ma również ładny, mały port i piękne piaszczyste plaże. Najbardziej elegancka nazywa się „Spiagga d‘ Oro” Złota Plaża.

Oneglia powoli pozbywa się przemysłowej przeszłości, staje się modnym, nowoczesnym miastem. Po zamknięciu fabryk, w porcie powstaje coraz więcej bardzo dobrych restauracji i barów. Oprócz łodzi rybackich, gdzie wciąż można kupić świeże ryby, widać coraz więcej luksusowych jachtów. Na Via Bonfante pod arkadami można znaleźć wykwintne delikatesy, butiki i bary. Dwa razy w tygodniu w środę i sobotę odbywa duży targ. Tutaj znajdziesz wszystko: od obrusów, kwiatów i torebek do szynki parmeńskiej, parmezanu, no i oczywiście słynnej oliwy z oliwek Taggiasca.


Kto ma ochotę się przejść może pójść na piechotę z Oneglii do Diano Marina. Wystarczy iść wzdłuż morza drogą, która niestety, a może na szczęście, nigdy nie została do końca zbudowana. Tutaj znajdziecie bardzo czyste, dzikie. romantyczne plaże, w większości puste.

W górach, na tyłach Imperii jest spokój i cisza, idealny kontrast do zgiełku i tempa życia na wybrzeżu. Nieskażona przyroda, gaje oliwne jak okiem sięgnąć i malowniczo rozsiane, małe wioski. W latach pięćdziesiątych rozpoczęła się w Ligurii ucieczka do miast, wiele wsi opustoszało. To jednak, uratowało je przed zmianami i agresywną nowoczesnością. Czas się zatrzymał.
Tymczasem coraz więcej turystów odkrywa te miejsca, a także młodzi Włosi powoli wracają do domów swoich przodków.

Na wsi: domy, ulice i kościoły wyglądają jak z bajki. Ich historia sięga średniowiecza jak Prela Castello z ruinami XII wieku czy Taggia albo Triora gdzie od XIV wieku prawie nic się nie zmieniło. Kościoły w każdym miejscu, co najmniej dwa w każdej wsi, dzwony dzwonią co godzinę.
Nikt nie potrzebuje tutaj zegarka, wystarczy liczyć uderzenia, Życie toczy się trochę wolniej a ludzie są przyjaźni i pomocni, każdy ma czas zatrzymać się porozmawiać, od czasu do czasu zaterkocze skuter czy Ape. Klucze tkwią w drzwiach i właściciel sklepu mówi wszystkich swoich klientów po imieniu. Tu świat jeszcze jest całkiem normalny.


 top print E-Mail Home

 
MOBILE 0049 173 2618910
EMAIL info@liguria-extravergine.com

Agencja ExtraVergine
Właściciel: Malgorzata (Margherita) Klaus
Anrather Weg 18, 40547 Düsseldorf